Part Number: BXEF-04914.14-1000-4
Images may be for reference only
BLOX Racing K Series 1000cc Eco-Fi Street Injectors
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 386 Builders Club Points. Learn More
Quantity 1 equals 4 injectors
5+ In Stock
Product Details
Brand: Blox
Size: 1000cc
Fitment Notes: ECU Tuner Required
Features
  • Pre-assembled injectors for Honda K-Series and 06-09 S2000 applications
  • Shortie - 38mm injector size, 14mm bore
  • High impedance
  • Not recommended for racing
  • Not compatible with e85 or methanol
Specs
  • 43.5 PSI (3 Bar)
  • 13.8 Volts
  • 100 Hz
  • Do not exceed 50psi base pressure
  • Do not exceed 85psi MAX pressure