Part Number: KTH-PWR-085
Images may be for reference only
K-Tuned Power Wire
Part Number: KTH-PWR-085
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 89 Builders Club Points. Learn More
5+ In Stock
Product Details
Part Number: KTH-PWR-085
Brand: K-Tuned
This K-Tuned High grade power wire can be used for most k-series cars.
  • It is designed to connect from the fuse box to the alternator
  • Overall length is approximately 85" long and can be cut to length
  • The kit comes with loom, heat shrink, ends, and labels.
Note: Fuse box terminal has a 5mm ID hole and 12.5mm wide spade. Alternator ring terminal 10.5mm ID hole and 15mm OD. Ensure both sizes work for your application before purchasing.