Part Number: KTD-CA9R-35F
Images may be for reference only
K-Tuned 12-15 Civic Si RBC Intake Manifold Swap 3.5-Inch Cold Air Intake
Part Number: KTD-CA9R-35F
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Earn 599 Builders Club Points. Learn More
5+ In Stock
Product Details
Part Number: KTD-CA9R-35F
Brand: K-Tuned
Color: Black
Size: 3.50 in (88.90 mm)
K-Tuned kits will allow you to build an intake system that will perfectly match your setup. They are available in both Short Ram and Cold Air configurations and can easily be switched between the two. Start by selecting the proper throttle body velocity coupler to match the TB you are using. The velocity coupler provides a perfect transition from the piping to the throttle body, unlike standard silicone couplers. There are applications for the stock throttle body, J35 throttle body upgrade, and the ZDX throttle body upgrade. Next, you'll select the primary intake pipe size (This is the first pipe that will connect to your throttle body coupler and will also have the MAF located on it). This is available in 3" and 3.5" sizes.
Notes:
  • Flashpro or KTuner is REQUIRED
  • Must use aftermarket Clutch Line to avoid contact with the battery tray
  • Does NOT fit stock intake manifold
  • Flashpro is required, and you will have to switch over to a MAP-based tune if you're choosing the 3.5" pipe option