Part Number: K673M81AP
Images may be for reference only
Wiseco 99-00 Civic Si B16A Professional Series 81mm 8.1:1 Forged Racing Piston Set
Part Number: K673M81AP
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 1553 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
4 In Stock
Product Details
Part Number: K673M81AP
Brand: Wiseco
Bore: 81mm
Compression Ratio: 8.1:1
Includes Piston Rings: Yes
CARB Approved: No
Features:
  • Engineered, forged, and machined in the USA from 2618 aluminum for improved tensile strength
  • Precision ring grooves, anti-detonation groove, and additional ring seal improving features
  • ArmorGlide skirt coating for seizure resistance, friction reduction, and quieter operation
  • Designed and built to withstand heavy to severe duty performance applications
  • Fully machined crown features for precise fit and durability
  • Forced pin oiling for reliable lubrication during high-stress operation
Specifications:
  • Product Type: Engine Piston Set
  • Product Series: Professional
  • Bore Diameter: 81.00 MM
  • Compression Height: 30.00 MM
  • Piston Volume: -8.00 CC
  • Piston Material: 2618
  • Skirt Coating: Yes
  • Forging Type: Slab Side
  • Piston Quantity: 4
  • Ring Set Included: Yes
  • Top Compression Ring Thickness: 1.0 MM
  • Second Compression Ring Thickness: 1.2 MM
  • Oil Ring Thickness: 2.8 MM