Part Number: K543M755
Images may be for reference only
Wiseco 96-00 Civic D16 75.5mm 8.5:1 Professional Series Forged Racing Pistons
Part Number: K543M755
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 1367 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
5 In Stock
Product Details
Part Number: K543M755
Brand: Wiseco
Bore: 75.5mm
Compression Ratio: 8.5:1
Includes Piston Rings: Yes
CARB Approved: No
Features:
  • Engineered, forged, and machined in the USA from 2618 aluminum for improved tensile strength
  • ArmorGlide skirt coating reduces friction, noise, and seizure risk during operation
  • Designed for heavy to severe duty performance applications
  • Fully machined crown for precise fit and performance
  • Forced pin oiling system for improved durability under high stress
Specifications:
  • Product Type: Engine Piston Set
  • Product Series: Professional
  • Bore Diameter: 75.50 MM
  • Compression Height: 29.15 MM
  • Piston Volume: -14.00 CC
  • Piston Material: 2618
  • Skirt Coating: Yes
  • Forging Type: Full Round
  • Piston Quantity: 4
  • Ring Set Included: Yes
  • Top Compression Ring Thickness: 1.0 MM
  • Second Compression Ring Thickness: 1.2 MM
  • Oil Ring Thickness: 2.8 MM