Part Number: 6634M875
Images may be for reference only
Wiseco K-Series 87.5mm 12.5:1 Professional Series Forged Single Piston
Part Number: 6634M875
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 405 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
5+ In Stock
Product Details
Part Number: 6634M875
Brand: Wiseco
Bore: 87.5mm
Compression Ratio: 12.5:1
Includes Piston Rings: Yes
CARB Approved: No
Features:
  • Engineered from high-strength 2618 aluminum for improved tensile strength and durability
  • Precision-machined ring grooves and anti-detonation features for optimal sealing and performance
  • ArmorGlide skirt coating for seizure resistance, reduced friction, and quieter operation
  • Designed for heavy to severe duty racing and performance applications
  • Fully machined crown for precise combustion chamber fit
  • Forced pin oiling system to enhance longevity under demanding conditions
Specifications:
  • Product Type: Engine Piston
  • Product Series: Professional
  • Bore Diameter: 87.50 MM
  • Compression Height: 30.00 MM
  • Piston Volume: 5.00 CC
  • Piston Material: 2618
  • Skirt Coating: Yes
  • Forging Type: Strutted
  • Piston Quantity: 1
  • Ring Set Included: Yes
  • Top Compression Ring Thickness: 1.0 MM
  • Second Compression Ring Thickness: 1.2 MM
  • Oil Ring Thickness: 2.8 MM