Part Number: 6542M815
Images may be for reference only
Wiseco 90-01 Integra B18A1/B1 with B16A VTEC Head 81.50mm 8.9:1 Forged Racing Single Piston
Part Number: 6542M815
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 401 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
2 In Stock
Product Details
Part Number: 6542M815
Brand: Wiseco
Bore: 81.5mm
Compression Ratio: 8.9:1
Includes Piston Rings: Yes
CARB Approved: No
Features:
  • 81.50 mm Bore
  • 29.85 mm Compression Height
  • 0.827 in. Pin Diameter
  • Sport Compact
  • Single Piston
  • Engineered, forged, and machined in the USA from 2618 aluminum for improved tensile strength
  • Precision ring grooves, anti-detonation groove, and additional ring seal improving features
  • ArmorGlide skirt coating for seizure resistance, friction reduction, and quieter operation
  • Designed and built to withstand heavy to severe duty performance applications
  • Fully machined crown features for precise performance
  • Forced pin oiling for consistent lubrication under high-stress conditions
Specifications:
  • Product Type: Engine Piston
  • Product Series: Professional
  • Bore Diameter: 81.50 MM
  • Compression Height: 29.85 MM