Part Number: TS-2-6262B-VB082E
Images may be for reference only
Turbosmart 6262 V-Band 0.82AR TS-2 Water Cooled Externally Wastegated Turbocharger
Part Number: TS-2-6262B-VB082E
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 4465 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
3 In Stock
Product Details
Part Number: TS-2-6262B-VB082E
Brand: Turbosmart
Turbo Flange: V-band
Exhaust Housing: .82 A/R
Turbine Discharge Flange: 3" V-Band
CARB Approved: No
Features:
  • Water-cooled design for effective thermal management
  • V-band inlet and outlet for quick installation and removal
  • External wastegate for precise boost control
  • High-flow A/R ratio of 0.82 for optimal airflow
  • Compact and lightweight construction for performance vehicles
  • Robust build quality suitable for motorsport and street use
  • Engineered with modern materials for durability under high stress
  • Unparalleled transient response
  • Aggressive aerodynamics with 7+7 2618 Aluminium splitter wheels
  • Lightweight 310s stainless steel investment cast turbine housings
  • Lightweight Aluminium compressor covers
  • CFD-driven designed housings for optimal A/R’s and flow
  • 713C Inconel turbine wheel for extreme EGTs
  • VSR speed balanced
  • Proprietary dual ceramic bearing system
  • Integrated Iron backplate in the center housing
Specifications
  • Compressor Inlet: 4″ / 101.6mm
  • Compressor Inducer: 62mm
  • Turbine Inlet: V-Band (2.25″)
  • Turbine Exducer: 62mm