Part Number: TS-1-6870B-VR107E
Images may be for reference only
Turbosmart 6870 Kompact 1.07AR V-Band Reverse Rotation TS-1 Externally Wastegated Turbocharger
Part Number: TS-1-6870B-VR107E
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Earn 5383 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
1 In Stock
Final sale not eligible for cancellation or return.
Product Details
Part Number: TS-1-6870B-VR107E
Brand: Turbosmart
Turbo Flange: V-band
Exhaust Housing: 1.07 A/R
Turbine Discharge Flange: 3" V-Band
CARB Approved: No
Features:
  • Reverse rotation design suitable for specific engine configurations
  • V-Band connection for quick installation and secure fit
  • Externally wastegated for precise boost control
  • Compressor A/R ratio of 1.07 for efficient airflow and quick spool
  • Durable construction engineered for high-performance applications
  • Integrated Iron backplate on the center housing
Specifications:
  • Compressor Inlet: 4″ / 101.6mm
  • Compressor Inducer: 68mm
  • Turbine Inlet: V-Band (2.25″)
  • Turbine Exducer: 70mm