Part Number: TS-1-6466B-VR082E
Images may be for reference only
Turbosmart 6466 V-Band 0.82AR TS-1 Oil Cooled Reverse Rotation Externally Wastegated Turbocharger
Part Number: TS-1-6466B-VR082E
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Earn 4760 Builders Club Points. Learn More
Not legal for sale or use in California on any pollution controlled motor vehicles.
4 In Stock
Product Details
Part Number: TS-1-6466B-VR082E
Brand: Turbosmart
Turbo Flange: V-band
Exhaust Housing: .82 A/R
Turbine Discharge Flange: 3" V-Band
CARB Approved: No
Features:
  • Oil-cooled design for efficient heat dissipation
  • Reverse rotation configuration for flexible installation
  • V-band inlet and outlet for easy mounting and removal
  • Compact and lightweight construction for improved vehicle dynamics
  • High-quality materials utilizing modern manufacturing techniques
  • Designed for motorsport and high-performance automotive applications
  • Provides rapid spool and boost response for superior acceleration
  • Requires acknowledgment of non-CARB approval for installation
  • Integrated Iron backplate in the center housing
Specifications
  • Compressor Inlet: 4″ / 101.6mm
  • Compressor Inducer: 64mm
  • Turbine Inlet: V-Band (2.25″)
  • Turbine Exducer: 66mm