Part Number: RR-RACK-HN20-5
Images may be for reference only
Race Ramps 6.4 Degree Approach Angle 5" H Hook Nose Extra Wide Rack Ramps
Part Number: RR-RACK-HN20-5
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 1181 Builders Club Points. Learn More
Out of Stock
Enter your email address to be notified when it is back in stock.
Product Details
Part Number: RR-RACK-HN20-5
Brand: Race Ramps
Features:
  • Made in the USA
  • Sold As: Pair
  • Length: 48"
  • Width: 20"
  • Height: 5"
  • Weight: 15 lbs.
  • Maximum Capacity: 1,500 lbs.
  • Maximum Tire Width: 18"
  • Approach Angle Degree: 6.4 degree
  • Material: Expanded foam with traction coating
  • Connector: 3" hook
  • Color: Black
  • Both 48" ramps have a 6.4 degree angle of approach