Part Number: KTD-BR6-R15
Images may be for reference only
K-Tuned 16-21 Civic Hatchback Red 6 Piston Caliper 2 Piece 330x32 Rotors Big Brake Kit
Part Number: KTD-BR6-R15
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Product Details
Part Number: KTD-BR6-R15
Rotor Type: Slotted
Body Type: Hatchback
Our big brake kits are designed to be a complete package, including calipers, rotors, hardware, brake lines, and pads. All rotors are slotted and balanced with the ultimate performance in mind. Rotors come in sizes from 286mm/11.6" to 380mm/15". Calipers are powder-coated or anodized in various colors available in 4, 6, and 8 piston configurations. We have many popular options available, with lots of custom options available to order. Currently, only front kits are offered, with rears in development and scheduled for release later this year. Our brake kit comes with calipers and works with other popular brake pad brands like (G-Loc Brakes, AP Racing, Hawk, Endless, Wilwood, Pagid, etc - Brake Pad list available through email)
Rotor Sizes Available:
  • 286x26mm / 11.3"
  • 304x26mm / 12"
  • 330x30mm / 13"
  • 356x30mm / 14"
  • 380x32mm / 15"