Part Number: TX-60-62-T4D-3V-70
Images may be for reference only
Rev9Power .70 AR T4 Divided Flange 3 in. V-Band Exhaust TX-60-62 Turbocharger
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 560 Builders Club Points. Learn More
4 In Stock
Product Details
Brand: Rev9Power
Turbo Flange: T4
Exhaust Housing: .70AR
Turbine Discharge Flange: V-Band
Rev9Power TX-60-62 Turbocharger .70 AR (T4 Divided Flange / 3 in. V-Band Exhaust)
Features:
  • Compressor Inlet: 4.00"
  • Compressor Outlet: 2.50"
  • Compressor Cover: TX-60 Cover
  • Compressor Wheel Diameter: 58mm / 76mm
  • Turbine Wheel Diameter: 62mm / 70mm
  • Exhaust Trim: .70 AR
  • Turbine Flange Type: T4 Divided Flange
  • Twin Scroll Design for Faster Spooling
  • Downpipe Flange Type: 3.00" V-Band
  • Cooling Type: Oil Cooled Only
  • Horsepower Rating: 300-550HP+
**Recommended Oil Restrictor Size: 0.065"