Part Number: TX-60-62-T4-3V-68
Images may be for reference only
Rev9Power .68AR T4 Flange 3 in. V-Band Exhaust TX-60-62 Turbocharger
Part Number: TX-60-62-T4-3V-68
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 560 Builders Club Points. Learn More
5 In Stock
Product Details
Part Number: TX-60-62-T4-3V-68
Brand: Rev9Power
Turbo Flange: T4
Exhaust Housing: .68AR
Turbine Discharge Flange: V-Band
Rev9Power TX-60-62 Turbocharger .65AR (T3 Flange / 3 in. V-Band Exhaust)
Features:
  • Compressor Inlet: 4.00"
  • Compressor Outlet: 2.50"
  • Compressor Cover: TX-60 Cover
  • Compressor Wheel Diameter: 58mm / 76mm
  • Turbine Wheel Diameter: 62mm / 70mm
  • Exhaust Trim: .68AR
  • Turbine Flange Type: T4 Flange
  • Downpipe Flange Type: 3.00" V-Band
  • Cooling Type: Oil Cooled Only
  • Oil Feed Fitting: 4AN
  • Horsepower Rating: 300-550 HP+
**Recommended Oil Restrictor Size: 0.065"