Part Number: CRS5394H3D
Images may be for reference only
Eagle Honda D16 ZC H-Beam Connecting Rods
Part Number: CRS5394H3D
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 813 Builders Club Points. Learn More
5 In Stock
Product Details
Part Number: CRS5394H3D
Brand: Eagle
Rod (mm): 137
Rod Weight In Grams: 535
Rod Style: H-Beam
Rod Pin Size: .748
Rod Bolts: ARP 2000
Features:
  • Material: Forged 4340 steel for exceptional strength and durability
  • Construction: Fully machined and shot-peened surface for enhanced surface integrity
  • Design: H-beam configuration for optimal stress distribution
  • Bolts: ARP 2000 bolts for increased power-handling capacity
  • Precision: Exact tolerance sizing for reliable fit and performance
  • Application: Suitable for Honda D16 and ZC engines from 1989 to 1991
  • Installation: Torque to 43 ft-lbs using ARP moly lube for proper assembly
  • Type: Competition-grade performance connecting rods
Specifications:
  • Description: Forged Steel H-Beam Connecting Rods; Set Of 4
  • Material: Forged 4340 steel
  • Length Center Bore To Center Bore: 137
  • Bolts: 3/8ARP 2000
  • Pin Size: 19mm
  • Title: Eagle Specialty Products - Forged 4340 Steel H-Beam Connecting Rods
  • Bolts: ARP 2000
  • Weight: 535g
  • Length: 5.394"
  • Bolts: 3/8 in ARP 2000
  • Pin Size: 0.748 in
  • Title: ESP 4340 ROD HONDA D16 (ANY) & JAPANESE ZC 4
  • Housing Bore: 1.89 in
  • Rod Journal: 1.771 in
  • Big End Width: 0.892 in
  • Bushed for full-floating piston pin: Yes
  • Center to Center Length: 5.394 in
  • Pin End Width: 0.716 in