Part Number: S10KR1404
Images may be for reference only
EBC 16-23 Civic Greenstuff Pads with GD Slotted and Dimpled 260mm Rotors Rear Brake Kit
Part Number: S10KR1404
Builder Club Point Program Details
Maximum discount per order is 10% of the order total.
Points do not apply to shipping or sales tax.
Points are not redeemable for cash.
The point value per dollar, points earned per purchase, and order minimum are subject to change.
Earn 716 Builders Club Points. Learn More
Out of Stock
Enter your email address to be notified when it is back in stock.
Product Details
Part Number: S10KR1404
Brand: EBC
Location: Rear
Features:
  • EBC Greenstuff 2000 series brake pads are used for lighter sedans and sport compacts
  • Instant bed-in after installation due to pads' Brake-In surface coating
  • Medium dust and up to 20% brake improvement
  • Slotted rotors offer improved cooling and enhanced debris collection
  • With blind drilled holes to prevent premature cracking
  • "Thermic black" coating on the surface for superior corrosion resistance
  • Rigorously tested to ensure reliable performance at all times
Fitment:
  • Rotors: For FMSI Pad No. D1878; Solid; 5 Bolt Holes; 260mm Dia.; 39.3mm Height; 9mm Thick; 64.1mm Center Hole Dia.
  • Pads: D1878; Solid; 282mm Dia.; 37mm Height; 10mm Thick; 64mm Center Hole Dia.; Pad Dimensions: 122.4 x 53.6 x 14.5mm